Misafir Çocuklarımız 23 Nisanı Kutladı.

Trabzon'un Ortahisar İlçesi Zağnos Vadisi'nde düzenlenen etkinlik İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edildi.

        Trabzon İl Göç İdaresi ve Afgan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği' inin birlikte düzenlediği; ASAM' ın Misafir olarak katılarak çocuklara okuma kitabı hediye ettiği 23 Nisan Programımız Ortahisar Zağnos Vadisi'nde gerçekleştirildi. Program Afganistan' da meydana gelen terör saldırısına yapılan lanet ve saygı duruşunun ardından, İki Ülkenin Milli Marşları ile başladı.

      Trabzon İl Göç İdaresi Müdürü Ramazan Latifoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, yabancı uyruklu vatandaşları Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Sizleri bu ülkede ağırlamaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Bu memleketin birer evladı olarak kendinizi hissetmeniz sağlamak amacımızdır. Bizim milli günlerimiz ve bayramlarımız hep ortaktır. Trabzon halkı ile kardeşsiniz ve bunu her alanda gösterin. Okula gitmeyen hiç bir çocuğumuz kalmasın. Buna çok önem veriyoruz. Trabzon halkı sizlere kucağını açmıştır. Başta çocuklarınızı eğitim ve öğretime kazandırmalıyız. Sizler için ilk geldiğiniz günden beri dil kursları açılmıştır. Trabzon ilini öğreniniz ve sizler örf ve adetlerinizi dininizi rahat bir şekilde yaşayabileceğiniz bir ülkedesiniz. Kaynaştırmayı daha çabuk sağlamak için halka açık programlara katılınız. Bundan sonda başta Afganistan olmak üzere diğer ülkelerle de kucaklaşmamız devam edecektir" dedi. 

      Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhammet Gül ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayarak, "Etkinliğimizi daha geniş kapsamlı bir şekilde kutlayacaktık. Mezar-ı Şerif'te terör eyleminde şehit düşen 150 Afganistan asker için üzüntülüyüz. Bu terör eylemini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizde yas ilan edildi ve o yüzden bazı programları çıkardık" ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından çocuklar 23 Nisan ve ilgili çeşitli şiirler okurken, müzikal eşleğinde gösteriler yapıldı. Etkinlik ödül yarışmalarının akabinde Ağaç Dikimi yapılarak sonlandırıldı.. 

Kayıt: 24.4.2017
Güncelleme:24.4.2017
Paylaş


WS05