İlimizde Yabancılar için Eğitim Seferberliği

Yeni Eğitim-Öğretim yılı ile yaklaşık 650 kişinin eğitim kurumlarına kayıtları için gerekli çalışmalar ve koordinasyon yapılmıştır. Bununla birlikte kayıt işlemleri devam etmektedir.

Trabzon İl Göç İdaresi Müdürlüğü olarak, bu yıl geçtiğimiz yıllara nazaran çok ciddi sayıda artış ile birlikte şehrimizdeki Afgan, Suriyeli, Iraklı ve İranlı Mülteci Misafirlerimiz başta olmak üzere pek çok uyruk ve statüden Yabancı çocuğumuzu okullu yaptık. Bunun yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile koordineli olarak Halk Eğitim Kurslarında eğitimler de devam etmektedir..

Halihazırda; 500' e yakın İlk ve Öğretimde eğitim görecek çocuğumuz, İl Müdürlüğümüzün yönelendirmesi sonucu Eğitim Kurumlarına yerleştirildi. Şehrimizdeki eğitim çağında olan ve diğer çoocuklarımızın için ise önümüzdeki günlerde Muhtarlarımızla görüşme yapmak ve Türk aileleri bu manada bilinçlendirmek için çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca yerleştirildikleri okullar ile evleri uzak olan çocuklarımızından bazılarının evlerine yakın okullara nakli için de işlemler devam etmektedir.

Çocuklarımızın Eğitim Kurumlarına kayıtlar ve sürekli eğitimlerine devam etmeleri için yapılan yönlendirme ve koordinasyonun yanısıra; başta Türkçe Dil Kusrları olmak üzere Halk Eğitim kurslarına da yönlendirme yapılmaktadır. İl Halk Eğitim Merkezi ile koordineli olarak yürüttüğümüz süreçte yaklaşık 150 kişi Türkçe Dil kurslarında Eğitim almaya devam etmektedir. Bunların ise büyük bir kısmı 18 yaş altı çocuklarımızdır. Ayrıca kayıt işlemleri hala devam etmekte olup, detaylı bilgi için İl Müdürlüğüzü ziyaret edebilirsiniz.

 

Kayıt: 24.9.2016
Güncelleme:3.10.2016
Paylaş


WS05