18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Çoşkuyla Kutlandı

18 Aralık Uluslararası Göçmenler günü dolayısıyla düzenlenen Program, ilimizde ikamet eden her kesimden yabancı uyruklu misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

18 Aralık Uluslararası Dünya Göçmenler günü dolayısıyla Trabzon Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından yabancıların etkinliklerini sunduğu bir program ve bilgilendirme paneli düzenlendi. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen program ve panele Trabzon Vali Vekili Necmettin Yalınalp, Göç İdaresi İl Müdürü Ramazan Latifoğlu, kamu kurumlarının, STK'ların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ve yabancı misafirler katıldı.

Trabzon Vali Vekili Necmettin Yalınalp, dünyanın göçmen sorunu ele aldığı tarihlere dikkat çekerek yaptığı konuşmasında, “Göçmen sorunu 18 Aralık 1997’de Filipinler’de ve Asya’da bir takım organizasyonların göçmenler günü ilan etmesi ile başlamış, Birleşmiş Milletlerin de 2000 yılında bunu onaylamasıyla gündeme gelmiştir.  Oysa bizim inancımızda göçmenlik konusu hicretten sonra yani 1396 yıl önce ensar ve muhacirin olarak başladı. Dünyanın 20 yıl önce bir sorun olarak gördüğü göçmenlik sorununu bizim kültürümüz binlerce yıl önce ele almıştır. Mekke’den Medine’ye göç eden Müslümanları Medine’deki yardımsever insanlar hiçbir karşılık beklemeden en iyi şekilde karşılayıp ağırladılar” dedi.

Vali Vekili Yalınalp, “Barış ve huzurun hakim olduğu, savaş, terör ve zulmün son bulduğu, herkesin kendi yurdunda hür ve özgür olarak yaşadığı bir dünya için sorumluluklarımızın olduğunu ifade ediyor, ülkemizde ve dünyanın her yerinde göç etmek zorunda bırakılmış göçmenlerimizin 18 Aralık Dünya Göçmenler gününü kutluyor, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Göç İdaresi Müdürü Ramazan Latifoğlu ise, Göç İdaresi İl Müdürlüğünün 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde faaliyete geçmiş bir müdürlük olduğunu belirterek, “18 Mayıs 2015 tarihinde yabancılarla ilgili iş ve işlemleri devralarak hizmet vermeye başlayan Trabzon Göç İdaresi Müdürlüğü 7 aylık bir müdürlük olmasına rağmen yabancıların yaşadığı sorunların çözümüne yönelik önemli hizmetler vermektedir. 6458 sayılı kanun yabancıların haklarını geniş bir şekilde gözeten uluslararası, yeni ve en modern bir kanundur. Bu kanunda müdürlüğümüze verilen görevler düzenlenmiş olup bu görevler arasında düzenli göç, düzensiz göç, uluslararası koruma, insan ticareti mağdurları, vatansızlar gibi görevler var. Müdürlüğümüz ayrıca yabancıların bulundukları yere uyumu ve iletişimi ile ilgili konulardan da sorumludur” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından yabancıların rol aldığı etkinliklerin sunumundan sonra sergi açılışı yapıldı. Açılışı yapan Vali Vekili Yalınalp, sergiyi gezerek incelemelerde bulundu.  Son olarak, İki oturum halinde gerçekleştirilen programa katılan yabancılar, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve yabancıların karşılaştığı sorunlar hakkında önemli bilgiler edindiler.


 

Kayıt: 26.12.2015
Güncelleme:17.4.2017
Paylaş


WS05